Aktuálně:
Jazzová mše Karla Růžičky & FOK Praha

Celebration Jazz Mass

7.-8. června 2017

Smertanova síň Obecního domu

Jazzová mše "Celebration Jazz Mass" známého českého skladatele a klavíristy Karla Růžičky  je po všech stránkách unikátním dílem. Textově jde o tradiční latinské mešní ordinárium obohacené o instrumentální části a závěrečnou část díla tvoří modlitba Otče náš (Our Father). Dílo mělo premiéru v roce 1994 na Pražském jaru pod taktovkou Pavla Kühna.

Toto provedení je navíc unikátní protože bylo dílo zinstrumentováno pro symfonický orchestr FOK Praha Tomášem Sýkorou, žákem Karla Růžičky. Nosnou vlastností díla je též eklektický styl, kterým je napsána. Karel Růžička zde v návaznosti na instrumentaci velice chytře střídá polohy od moderní vážné hudby přes pop a rock až k hudbě jazzové. A v neposlední řadě je tato mše dílem posluchačsky velice vděčným a příjemným, které díky pestrosti použitých hudebních žánrů a forem rozhodně nenudí

 
Emil Viklický Trio

Emil Viklický Trio

Reduta Jazzclub Praha, 20.6.2017

Emil Viklický - piano, Petr Dvorský - bass, Jiří Stivín Jr. - drums

Emil Viklický je bezpochyby jednou z nejvýraznějších postav naši hudební scény. Vedle nahrávek s předními světovými jazzmany (J. Newman, S. Robinson, J. Williams aj.) a snah o fúzi folklóru s jazzem (album V Holómóci městě, spolupráce s Hradišťanem) se věnuje také soudobé hudbě a složil operu Faidra. Uplatnil se i na poli vážné a filmové hudby (Krajina s nábytkem). V 70. letech hrál v Jazz Sanatoriu, jazzrockovém Energitu, orchestru SHQ Karla Velebného a v Super Quartetu s Jiřím Stivínem. Tento přední jazzový pianista a hudební skladatel, leader mnoha souborů, absolvent prestižní Berklee College v USA a organizátor jazzového dění přesáhl svým přístupem již dávno hranice jazzu.

Na programu:

E. Viklický – Adventure in Black and Yellow
mor. lidová, upr. E. Viklický – Ej, Lásko, Lásko
mor. lidová, upr. E. Viklický – Aspen Leaf (Na Osice)
L. Janáček, upr. E. Viklický – Sinfonietta (klarinetové téma z 5. části)
L. Janáček, upr. E. Viklický – Děkuji Ti, Laca (árie z opery Její pastorkyňa)
mor. lidová, upr. E. Viklický – Vínko, vínko